1. Anasayfa
  2. Uzay | Bilim

TURKSAT 5A Uydusu Başarılı Bir Şekilde Uzaya Gönderildi

TURKSAT 5A Uydusu Başarılı Bir Şekilde Uzaya Gönderildi
turksat-5a
0

Spaecex Şirketi’nden Başarılı Fırlatma Görevi

TURKSAT 5A uydusu Türkiye saati ile 05:15’de başarılı bir şekilde uzaya gönderildi.

Uzay ve havacılık alanında büyük girişimler yapan Spacex şirketi 2021’deki ilk görevini başarılı bir şekilde yerine getirdi. Elon Musk’un sahibi olduğu şirket TURKSAT 5A uydusunu sorunsuz bir şekilde yörüngeye yetleştirdi.

Spacex şirketinin üstlendiği TURKSAT 5A uydusunu uzaya fırlatma görevinin nasıl sonuçlanacağı merakla bekleniyordu. Şirket tarafından hava şartlarının olumluluk derecesi %70 olarak belirtildi.

Olumlu hava şartı seviyesi yüksek olsa da fırlatma görevi yaklaşık 45 dakika ertelendi. Daha sonra işlemlere başlandı ve Türkiye saati ile 05:15’de görev yerine getirildi.

SpaceX şirketine ait Falcon 9 roketi ile uzaya gönderilen TURKSAT 5A uydusu şuan tamamen planlara uygun şekilde hareket ediyor.

TURKSAT 5A uydusu uzaya gönderildikten sonra Falcon 9 roketi sorunsuz bir şekilde drone gemisine iniş yaptı. Bu görev SpaceX şirketinin 2021 yılında ki ilk görevi olma niteliği taşıyor.

TURKSAT 5A uydusunun uzaya gönderilmesi hakkında açıklamalarda bulunan Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu uydunun 2021 yılının ilk çeyreğinde hizmete başlayacağını dile getirdi.

Uydunun birkaç ay sonra faaliyete geçeceği ve yaklaşık 30 sene boyunca hizmet vereceği düşünülüyor. Ayrıca TURKSAT 5A uydusunun Türkiye’nin beşinci uydusu olacak.

Fırlatılma Anına Ait Görüntüler

Videodan da görüleceği gibi fırlatma işlemlerinin oldukça heyecan verici olduğunu da söylemeden geçemeyeceğiz. Sorunsuz bir şekilde gerçekleşen fırlatma işleminden sonra SpaceX şirketi diğer ülkelerinde uygu görevlerini üstlenecektir.

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı açıklama da TURKSAT 5A uydusu ile birlikte Türkiye’nin uzayda çkda iyi bir konuma yükseleceğini belirtti. Ayrıca bu fırlatma işlemi 2021 yılının ilk yörüngeye fırlatma işlemi olma özelliğine de sahip.

Dilerseniz ”Almanya’da Uçuşlar %56,2 Düştü” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir