1. Anasayfa
  2. Uçak Kazaları

Uçak İçi Kazalara Dikkat!

Uçak İçi Kazalara Dikkat!
1

Uçak kazaları dediğimiz zaman tabii ki öncelikli olarak aklımıza düşen uçaklar ve oldukça ölümcül kazalar geliyor. Genellikle uçuş sürecinden kaynaklanan kazaları göz ardı ediyoruz. Ancak uçak içinde yaşanan kazaların sayısı da hiç az değil. Genellikle uçak türbülansa girdiğinde kemerlerin bağlı olmamasından kaynaklanan bu kazaların sayısı hiç de az değil. Elbette bu kazalar ölümle değil, yaralanmalarla sonuçlanıyor. Ancak yine de sayısı hiç de az olmayan bu kazalara dikkatinizi çekmek istedik.

Yapılan bir araştırmaya göre son 15 yılda tam 303 yolcu uçak içindeki kazalar sebebiyle çeşitli derecelerde yaralanmış. Bu kazaların en büyük sebebini açılan ya da gevşetilen kemerler olduğu tespit edilmiş. Böyle durumlarda uçak ani bir türbülansa girdiğinde, kemerin içinden fırlayıp tavana, ön koltuğa ya da yan tarafa çarpan yolcu sayısı bir hayli fazla. Uçak içi anonslarında söylenen kemerlerin sürekli bağlı olması çağrısı hiç de boş yere yapılmıyor anlayacağınız.

Pilotların Meteoroloji ile İlgili Yaptığı Bilgilendirmelere Kulak Verin

Geçtiğimiz yıl Türk Hava Yollarına ait bir uçakta 28 yolcu ve 2 kabin memurunun yaralandığı haberi oldukça konuşulmuştu. Türbülanstan kaynaklanan bu kazaların aslında anonsunun da yapıldığı iletilmişti. Buna rağmen bu kadar insanın yaralanması tüm havacılık sektörünü tekrar düşünmeye itmişti. Emniyet kemerleri ile ilgili yapılan anonsların yeterli olmadığı, çoğu yolcunun emniyet kemerlerini gevşek bir şekilde bağladığı ortaya çıkmıştı.

Uçak içi kazalarının bir diğer önemli sebebi de türbülansa tuvaletlerde yakalanılması. Türbülansın yaşanacağı bilinmesine rağmen, havacılık kurallarında türbülansa anında tuvaletlerin kapatılması gerektiğine dair herhangi bir kural bulunmuyor. Bu sebeple tuvalette türbülansa yakalanan yolcuların da çok ağır olmasa da yaralanabildikleri biliniyor. Özellikle de tuvalette ayakta türbülansa yakalandığınızda, pek çok tatsız olay yaşayabilme ihtimaliniz bulunuyor.

Bu konuda dikkat çekmemiz gereken önemli bir konu da uçak içinde tercih edebileceğiniz kıyafetlerle ilgili. Özellikle de ayakkabı tercihi, uçak içindeki kazalarda önemli bir rol oynayabiliyor. Kabin görevlilerinin giydiği babet ya da hafif topuklu olsa da oldukça rahat ayakkabıların tercih ediliyor olması hepimiz için önemli bir ipucu olabilir.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Gerçekten güzel bir bilgi emek verilmiş okumanızı tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir