1. Anasayfa
  2. Uçak Kazaları

Uçak Kazalarının Genel Sebebi Nedir?

Uçak Kazalarının Genel Sebebi Nedir?
0

Uçaklar günümüzde en az kaza riskine sahip hava yoludur. Uçak kazalarının genel sebebi nedir? Uçak kazalarının genel sebebi birden fazladır. Fakat sebepler arasında en yüksek pay pilot hatasından kaynaklanan kazalardır. Hava durumu, sabotaj, mekanik hata ve insan kaynaklı hatalar da uçak kazalarının sebepleri arasındadır.

Pilot Hatası

Pilottan kaynaklanan kazaların oranı %50 oranına yaklaşmıştır. Uçaklar karmaşık makinelerdir. Uçuşun her anında pilotlar uçağı aktif bir halde kullandıkları için bu işin kötüye gitmesi olası bir ihtimaldir.

Pilot, önemli olan uçuş yönetim bilgisayarını (FMC) doğru bir şekilde programlamayı başaramazsa uçak kazası yaşanabilir. Pilotun herhangi bir sağlık problemi varsa ve hava şirketi bunu bildiği halde pilotun uçağı uçurmasına izin veriyorsa kaza yapma riski artar.

Hava Durumu

Kötü hava koşulları uçak kazalarının %15 ine neden olmaktadır. Uydu seyir sistemi, iklim verileri uydu bağlantıları ve jiroskopik pusulalar olsa da uçaklar yinede fırtınaların, karın ve sisin etkili olması nedeniyle kaza yapma oranı yükselmektedir. Tüm yağmurlu havalarda uçaklara yıldırım çarpmaktadır yeni gelişen teknolojiler sayesinde bu tür kazalar önlenmektedir.

Sabotaj

Uçak kazaların yaklaşık %10 luk kısmı sabotaj nedeniyle olmaktadır. Bu kazalar tam olarak var oluş nedeni bilinmeyen örgütler veya terör örgütleri tarafından uçağa bomba düzeneği kurulması ve patlatılması ya da uçağın kaçırılıp kontrol edilememesinden dolayı kazalara neden olmaktadır.

Mekanik Hata

Teknolojinin gelişmesi ile uçak üretimlerinde gelişmelerde olmuştur. Bu gelişmelere rağmen kontrol dışında gerçekleşen bazı mekanik hatalarda olmaktadır. Üretim ve tasarım aşamalarında yaşanan aksaklıklar uçak kazalarına neden olmaktadır. Uçak onarımlarında uyuşmayan ya da tam olarak uyuşmayan parça kullanımından dolayı da uçak kazaları olmaktadır.Bu olaylar da Uçak kazalarının %20’lik kısmına neden olmaktadır.

İnsan Kaynaklı Hatalar

Kabin ekibi, yükleyiciler, hava trafiği kontrol personeli, bakım mühendisleri ekibinden kaynaklı uçak kazalarını kapsamaktadır. Bu kazalar da uçak kazalarının %10’luk kısmına denk gelir. Uzun mesailer sonucu yorgunluk, dalgınlık, tecrübesiz personellere sorumluluk verilmesi ve bu personellerin sorumlulukları yerine getirememesi sonucu oluşan kazalardır.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir