1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri

Uçak Kazalarının Havacılık Teknolojisinin Gelişimine Etkisi

Uçak Kazalarının Havacılık Teknolojisinin Gelişimine Etkisi
0

Havayolu ile ulaşım istatiksel olarak en güvenli ulaşımdır. Ancak havacılık tarihinde yaşanmış pe çok acı kaza da bulunmaktadır. Bu kazaların nedenlerinin tespit edilmesi ile havacılık sektörü pek çok gelişme göstermiş ve yeni önlemler alınmıştır. Havacılık sektörü, teknolojinin de gelişmesine paralel olarak gelişme göstermeye devam etmektedir. Teknolojiyi merkezine alan havacılık sektörü, yeni gelişmeler ışığında kendini yenilemeye ve teknolojinin ışığında hızlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir. Emniyet konusu havacılık sektöründe vazgeçilmez bir unsur olduğundan, uçak üreticileri daima hem yolcular he de mürettebat için bu konuyu en önde tutmaktadır.

Havacılık sektöründe yaşanılan kazalar ve bu kazaların sonucunda hazırlanan raporlar pek çok konunun aydınlatılmasını sağlamıştır. Havacılık sektöründe yaşanan kazaların pek çoğunun teknik aksaklıklardan kaynaklandığını biliyoruz. Buna ek olarak, sektörün hemen her noktasında var olan insan faktörü de pek çok kazanın yaşanmasına neden olmuştur.

Nedeni Tespit Et, Önlemini Al

Teknik hatalardan kaynaklanan kazalar, havacılık sektöründe yaşanan kazaların en büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. İniş takımı arızası, kabin basıncı problemi, motor arızası ve kuyruk çarpması gibi teknik problemler en sık karşılaşılan arızalardır. Bu alanlarda yaşanılan kazaların önüne geçilmesi için devam eden pek çok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmalar neticesinde pek çok yeni buluş da ortaya çıkmış ve havacılık sektörünün ve bu sektörü besleyen yan sektörlerin de teknik açıdan gelişmesini sağlamıştır.

İnsanlarda kaynaklanan kazalar da havacılık sektöründe önemli bir yer tutmaktadır. Bu kazalar ağırlıklı olarak İngilizce eksikliğinden, kültürel farlılıklardan veya yeterince açık bilgi vermemekten kaynaklanmaktadır. Kazaların insan faktöründen kaynaklandığı tespit edildiğinde, bu konu ile alakalı uluslararası olarak düzenlenen eğitimler artmış ve tüm havacılık sektörü çalışanlarının belirli bir eğitim seviyesine gelmesi hedeflenmişti.

Uçak yoluculuğu en güvenli yolculuk olarak yerini korumaktadır. Bunun en önemli sebebi, kazalardan alınan dersler ve bu derslerin neticesinde güvenliği arttırmak amacıyla yapılan teknik çalışmalardır. Bu çalışmalar devam ettiği sürece, uçak yolculuklarının hem teknik sıkıntılardan hem de insan faktöründen kaynaklı kazaların oldukça azalması hedeflenmektedir.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir