1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri

Uçak Korkusunu Yenmek İçin 5 İpucu

Uçak Korkusunu Yenmek İçin 5 İpucu
0

Uçak ile seyahat etmek şu an mevcut olan en kısa ve rahat yöntem. Gel gelelim, uçak korkusuna sahip kişiler bu yöntemden faydalanamıyorlar ve çok daha uzun araba veya otobüs yolculukları yapıyorlar. Siz de bunlardan biriyseniz ve uçak korkunuzu yenmek istiyorsanız umarız bunu başarabilirsiniz. Uçak korkusunu yenmek için 5 ipucu paylaşacağız ve bu ipuçları sayesinde uçak yolculuklarından korkmak sizin için tarihe karışacak.

Uçaklar Güvenli Mi?

Uçaklar çok güvenlidir. Bu sorunun en basit cevabı budur. Fakat binmemiş kişiler çevresine, internete uçaklar güvenli mi sorusunu sorarlar. Biraz daha detaylandırmak gerekirse, uçaklarda kaza oranı araba, otobüs yolculuklarındaki kaza oranlarından çok daha düşüktür. Maalesef ölümcül olması ve çok nadiren duyduğumuz uçak düşme haberleri bizim bilincimizi etkisi altına alıyor.

Aslında düşünüldüğünde her gün yüzlerce araba kazası gerçekleşiyor. Fakat arabaya binip saatlerce yolculuk yapmaktan korkmuyoruz. Bunun sebebi aslında uçakların çalışma prensibi hakkında bilgi sahibi olmamaktan kaynaklanıyor.

Uçaklar Nasıl Çalışır?

Herkes güvenli der ama buna ikna olmak için uçaklar nasıl çalışır bilmek gerekir. Uçaklarda kanatlara takılı iki motor vardır. Bu motorlar çalıştığında uçak etrafında oluşan hava sirkülasyonu sayesinde uçağın alt ve üst kısmında basınç farkı oluşur. Bu basınç farkından dolayı alttaki hava yukarı çıkmak ister ve bir güç uygular. Bu güç sayesinde uçak havada kalır. Yani motorlar çalıştığı müddetçe uçağın düşme ihtimali mikroskobiktir.

Şimdi aklınıza “Ya motorlar durursa” düşüncesi geldi değil mi? Bir uçak, bir motorla bile uçuşuna devam edebilir. Olası bir motor durması durumunda -ki bakımları çok sıkı gerçekleştirilen ve her teknolojik gelişmeyle güncellenen yapılardan söz ediyoruz- diğer tek motor uçağın havada uçuşuna devam etmesini sağlamak için yeterlidir.

Sallanma, türbülans, uçağın o an içinde bulunduğu ortamdaki hava hareketlerinden oluşur ve genelde tehlike arz etmezler. Günümüz teknolojisinde artık uçağın rotasındaki hava durumu an be an takip edilebildiği için, tehlike oluşabilecek durumlarda uçak pilotları merkez tarafından uyarılarak rota değişimi sağlanır. Uçaklar, uçamayacakları tehlikeli hava koşullarına gitmezler.

Aşşağıda ki videoyu mutlaka izlemelisiniz.

Uçaklar güvenli mi, uçaklar nasıl çalışır öğrendiniz. Şimdi uçak korkusunu yenmek için 5 ipucu neler, şu şekilde sıralayalım:

  • 1) Her gün dünyanın dört bir tarafında binlerce uçuş gerçekleşiyor. Sizin o gün bindiğiniz uçak yolculuğu dün de yapıldı, bir önceki gün de yapıldı, ondan önceki gün de… Bu şekilde düşünerek ve kendinize “Dün bu uçuşun aynısında bir şey olmadı, bugün neden olsun?” sorusunu sorarak mantığınızla korkunuzun önüne geçebilirsiniz.
  • 2) Hostesler hemen her gün uçuş gerçekleştiriyorlar. Her gün uçan binlerce uçakta binlerce hostes çalışıyor. Bu insanlar, uçak bu kadar tehlikeli bir şey olsa bu işi yapabilirler mi? Demek ki bu insanların bu kadar sık uçmakla ilgili problemi olmadığına göre uçak çok güvenli bir yolculuk yöntemi.
  • 3) En felaket senaryoda bile uçak düşmeyebilir. Bir uçağın düşmesi için onlarca hatanın, onlarca düşük ihtimalin bir araya gelmesi ve peşi sıra gerçekleşmesi gerekir. Bunun ihtimali oldukça düşüktür. Bu şekilde düşünmek sizi rahatlatır.
  • 4) Hislerinize ve uçağın hareketlerine odaklanmak yerine telefonunuza, yanınızda getirdiğiniz kitaba, varsa önünüzdeki ekrana, dergilere odaklanın. Ne kadar kendinizi dinlemezseniz o kadar az korkarsınız.
  • 5) Motor sesi ve farklı diğer sesler sizde korkuya neden olabilir. Bu nedenle bir kulak tıkacıyla yolculuk yapmak, bu sesleri duymamanıza ve dolayısıyla sakin kalmanıza yardımcı olur.
  • Uçak korkusunu yenmek için 5 ipucu işte bunlardı. Bunları siz de mantıklı düşünceler kurarak, gevşemenize yardımcı olacak şeyler yaparak artırabilirsiniz.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir