1. Anasayfa
  2. Uçaklardan Haberler
Trendlerdeki Yazı

Uçak Mühendisliği Nedir? Maaşları Ne Kadardır? 2021

Uçak Mühendisliği Nedir? Maaşları Ne Kadardır? 2021
2

Uçak Mühendisi Nedir?

Dünya üzerinde pek çok meslek bulunuyor. Bu meslekler, insanların birbirleriyle iletişim kurabilmeleri için önemli bir durum. Her insan kendi alanındaki mesleği ile uğraşarak müşterilere kaliteli bir hizmet sunarken müşteriler de bu insanlardan en iyi hizmetleri almış olur. Herkes kendi mesleğine ağırlık verdiği sürece verimlilik artar, daha iyi bir hayat standardı ortaya çıkar.

Bilgisayar mühendisliği, kaldırım mühendisliği 🙂 inşaat mühendisliği gibi mesleklerin yanı sıra bir de uçak mühendisliği mesleği bulunuyor. Bu mesleği seçmek isteyen pek çok insan uçak mühendisinin ne iş yaptığını, nasıl bir çalışma koşullarının olduğunu ve maaşlarının ne kadar olduğu gibi çeşitli soruları merak ediyor. Bu konuda bu gibi soruları en iyi şekilde cevaplamaya çalışacağız.

Ne İş Yapar?

Uçak mühendisliği uçak, füze ve uzay aracı gibi yapıların üretilmesinde önemli bir rol oynar. Çünkü mühendisler, uçağın sorunsuz ve kaliteli bir şekilde üretilmesi için bu alanda çalışan kişilerdir. Uçağın en iyi şekilde tasarlanması, yakıt verimliliğin üst düzey olması, maliyetinin düşük olması ve uçuş güvenliğinin sağlanması gibi durumlar mühendisin ilgilendiği bazı alanlar olarak yer almakta.

Uçak mühendisi olmak isteyen bir kişi üniversitede Havacılık ve Uzay, Uçak ve Uzay Bilimleri, Mimarlık-Mühendislik gibi çeşitli fakültelerden 4 yıllık lisans bölümü okumalı. Sayısal puanlamaya göre öğrenci alan uçak mühendisliği bölümleri, öğrencilerin sayısal zekasının çok iyi olmasını ister. Çünkü bu bölümde bol bol sayısal hesaplamalar da yer almaktadır. Öğrencinin sayısal hesaplaması ne kadar iyi olursa bu bölümü rahat bir şekilde bitirebilir.

Çalışma Şartları Ve Ortalama Maaşları Nedir?

Üniversitede bilgisayar ve bilişim sistemleri, malzeme bilimi, dinamik, deneysel mühendislik, uçuş mekanikleri, uçuş standartları ve kontrol, uçak ve uzay aracı tasarım prensipleri gibi pek çok dersi alan uçak mühendisleri, bu bölümü bitirdikten sonra çalışma şartlarının nasıl olduğunu ve ortalama maaşların ne düzeyde olduğunu merak ediyor.

4 yıllık bir eğitim sonrasında uçak mühendisi olan bir kişinin çalışma olanakları oldukça fazla olmakta. Uçak üretim fabrikaları, uçak tasarım şirketleri, insansız hava aracı firmaları, savunma sanayii, sivil havacılık, helikopter yapım şirketleri, roket şirketleri uçak mühendisinin tercih edebileceği alanlar arasında yer alıyor. Eğer kişi kamu kurumlarına ait bir alanda çalışmak istiyor ise KPSS’ye katılması gerekiyor.

Uçak mühendisi olan bir kişinin alacağı maaş işe bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Pek çok uçak mühendisinin paylaştığı verilere göre ortaya çıkan sonuç bir uçak mühendisinin aldığı maaşı ortaya koyuyor. Uçak mühendisi olan bir kişi başlangıçta 3.500 liraya yakın bir maaş alabilir. Daha profesyonel olan veya daha iyi bir işte çalışan bir mühendis 12.000 liraya yakın bir maaşa sahip olabilir. Ortalama 7.500 liranın üzerinde bir maaş alımı söz konusu.

Uçak Mühendisliği Taban Puanları

Uçak mühendisliği bölümünü okumak isteyen kişiler için her üniversitenin farklı taban puanları ortaya çıkmaktadır. Bazı üniversiteler daha düşük puan ile üniversiteye alım yaparken bazıları yüksek puan bekliyor. Öncelikle bu bölüm sayısal türde puanlamaya göre öğrenci alıyor. Kontenjan en yüksek 70 olarak açıklanmış durumda. Puanlar ise 270 ile 503 arasında değişiklik gösteriyor.

En yüksek puana sahip İstanbul Teknik Üniversitesi uçak mühendisliği bölümü 502,96 puana sahipken Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde 476 puan yeterli oluyor. Erciyes Üniversitesi 428 puan iken Girne Üniversitesi 391 puan, İstanbul Gelişim Üniversitesi ise 273 puan ile öğrenci alıyor. Genel olarak ücretli olan üniversitelerin puanları daha düşük, ücretsiz olanların ise daha yüksek olarak yer alıyor. Bunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Detaylı incelemeniz için tabloyu aşşağıya bırakıyorum;

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puanı Başarı Sırası
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği SAY 70 502,96542 6144
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği (İngilizce)(Burslu) SAY 6 476,38122 15960
NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği SAY 70 431,37608 42038
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği (İngilizce)(%50 İndirimli) SAY 9 428,27633 44169
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği SAY 60 423,62004 47351
İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği (Burslu) SAY 6 422,07109 48401
GİRNE ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği (İngilizce)(Burslu) SAY 5 391,71425 71383
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği (İngilizce)(Ücretli) SAY 45 340,68680 122525
İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği (%50 İndirimli) SAY 34 315,45805 159649
İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği (%25 İndirimli) SAY 20 273,85842 255304
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği (KKTC Uyruklu) SAY 1 Dolmadı Dolmadı
GİRNE ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği (İngilizce)(%50 İndirimli) SAY 25 Dolmadı Dolmadı

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. 3 sene önce

    Hocam bu ünüversiteler kac sene sürüyor ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir