1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri

Uçak Yolculuğu Nasıl Yapılır? Bilet Nasıl Alınır?

Uçak Yolculuğu Nasıl Yapılır? Bilet Nasıl Alınır?
0

Uçak yolculuğu, modern hayatta yurt içi ve yurt dışına en güvenilir ve en kısa sürede ulaşım için kullanılan bir ulaşım şeklidir. Günümüzde uçak yolculuğunun en çok tercih edilen ulaşım şekli olmasının sebeplerinden biri de bilet fiyatlarının her kesime hitap edebilir ve en güvenli ulaşım şekli olmasıdır. Düşük maliyetli firmaların havayolu ulaşımı piyasasına girmesi ile birlikte rekabet artmış ve bilet fiyatlarının uygun rakamlara indirilmesine sebep olmuştur. Bilet fiyatlarındaki düşüş ile birlikte uçak yolculuğu tercih edilme oranı hızla yükselmiş ve yükselmeye devam etmektedir. Bilet fiyatları ise genel olarak ulaşımı sağlanacak bölgeye ile ülkeye dolayısı ile mesafeye göre değişiklik göstermektedir.

Uçak denilince çoğu insan gerek psikolojik gerekse sosyolojik sebeplerle yolculuktan korkup, kendini güvende hissetmese de aslında dünya üzerinde en güvenli ulaşım yolu uçak yolculuğudur.

Uçak yolculuğunu gerçekleştirmek için bilinmesi gereken en önemli nokta konumunuza en yakın havalimanı ve gideceğiniz yere göre havalimanının iç ve dış hatlara sahip olup olmamasıdır. İç hat, yurtiçi havayolu ulaşımı için dış hat ise yurtdışı havayolu ulaşımı için kullanılmaktadır. Bu nedenle farklı bir ülkeye seyahat etmek isterseniz size en yakın dış hatta sahip bir havalimanını tercih etmeniz gerekmektedir.

Turistik, iş için veya farklı sebeplerle yapmak istediğiniz uçak yolculuğu için bilinmesi gerek en önemli ikinci nokta, gidilmek istenen bölgede havalimanının olup olmadığıdır. Havalimanının olmadığı bölgelerde ulaşım için gidilmek istenen bölgeye en yakın çevre illerdeki havalimanı belirlenmeli ve ardından bölgeye ulaşım için araç, otobüs, gemi gibi ulaşım araçları ile yolculuk tamamlanmalıdır.

Gidilecek havalimanı belirlendikten sonra bilet satın alma işlemi yapılmalıdır. Bilet satın alma işlemini yapmak için dilerseniz havayolu firmalarının bilet satış noktalarına gidebilir, dilerseniz de internet üzerinden biletinizi satın alabilirsiniz.

Her havalimanının ve her havayolunun farklı kuralları bulunmakta olup bu kurallara uymak zorunludur. Bu nedenle bilet satın alma işlemi tamamlandıktan sonra uçuşu gerçekleştirecek firmanın uçuş kuralları okunmalı ve uyulmalıdır. Bu esnada en önemli konu bagaj hazırlığıdır. Bagajınızın içerisinde bulunabilecek ve bulunamayacak eşyalar, bagaj kg hakkı, uçak içerisine alınabilecek eşyalar, evcil hayvan vs. gibi pratik bilgiler ile ilgili mutlaka uçuş kuralları ve bilgilendirilmeler okunmalıdır.

Genel olarak iç hat uçuşları için en az bir saat, dış hat uçuşları için en az iki saat önceden havalimanında bulunulması gerekmektedir.

İnternetten Bilet Nasıl Alırım?

Her firma uluslararası uçuş yapmadığı gibi her ülkeye de uçuş gerçekleştirmemektedir. Bu nedenle öncelikle uçuş yapmak istediğiniz firmayı belirlemelisiniz. Firmayı belirledikten sonra gitmek istediğiniz yere o firmanın uçuşu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Uçuş olduğuna emin olduktan sonra firmanın resmi internet sitesi üzerinden belirlediğiniz tarihi, uçağın kalkış ve iniş yapacağı havalimanlarını seçip biletinizi satın alabilirsiniz.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir