1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Uçak Yolculukları Starlink ile Daha Keyifli Olacak

Uçak Yolculukları Starlink ile Daha Keyifli Olacak
0

Starlink tarafından yapılan açıklamada son değişimler ile birlikte uçak yolcuklarının artık daha keyifli hale geleceği öğrenildi. Katıldığı konferansta konuşan Starlink Başkan Yardımcısı Jonathan Hofeller sürekli olarak uçakların daha iyi hale getirilmesi için çalışma yürüttüklerini bahsetti.

Starlink Uçuşları Daha Keyifli Hale Getirecek

Elon Musk’ın sahibi olduğu ve teknoloji alanındaki yaptığı uygulamalar ile birlikte adından söz ettiren Starlink yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Özellikle akıllı telefonlar günlük yaşamda sadece eğlence için değil çeşitli işlerin de yapılmasını sağladığı için artık uçak içinde de kullanımları bir zorunluluk haline dönüşüyor. Her ne kadar akıllı telefonlar için kullanım olanakları geniş olsa da uçaklarda mobil bağlantı üzerinden internete bağlanmak yasak bulunuyor.

Bunun tek alternatifi ise WiFi olarak öne çıkıyor ve uçuş esnasında da kablosuz internet ya yüksek fiyatlar ile kullanıcılara sunuluyor ya da her uçakta bulunmuyor. Bu durum da internet kullanıcıları için önemli bir sorun yaratmayı sürdürüyor. Starlink ise şimdi bu sorunu çözmek için adım atmak istiyor.

Starlink İnternet Hizmeti Getirecek

Uçak yolculuklarında cep telefonu kullanmak mobil veri üzerinden mümkün olmadığından kullanıcılar uçuş esnasında telefondan yapacaklarını yapamıyor. Bu durumun en temelinde ise cep telefonlarının baz istasyonundan uzaklaşma yaşadıkça sinyal gücünü arttırmaları olarak beliriyor. Sinyal gücünün artması ise uçakta yer alan çeşitli hassas elektronik işlemlere zarar verebiliyor.

Şimdiye kadar bu durum geçerli olsa da Starlink bu sorunu ortadan kaldırmak için çalışmalar yürütüyor. Starlink Başkan Yardımcısı Jonathan Hofeller tarafından yapılan açıklamalar kapsamında şimdiden birkaç havayolu şirketi ile görüşme yapıldığı belirtildi. Hofeller ayrıca “Geliştirme aşamasında olan havacılık ürünümüz artık uçak yolcuklarını çok daha keyifli ve rahat bir hale getirecek. Şimdiye kadar bazı denemeler de yaptık ve yakın gelecekte bu teknolojinin uçaklarda yaygın olarak kullanılmasını hedefliyoruz,” dedi.

Bu kapsamda ilerleyen dönemde Starlink’in ticari uçuşlar kapsamında WiFi hizmeti vermesi bekleniyor. Bu durum ise uçuş esnasında daha kolay şekilde kullanıcıların internete bağlanmasını sağlayabilecek. Starlink’in sunacağı hizmetin ise ücretli olması bekleniyor. Şimdilik beta aşamasında birkaç uçakta kullanılan hizmetin fiyatı ABD için aylık 99 dolar olarak belirlenmiş durumda.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir