1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Uçaklar Geri Gidebilir Mi?

Uçaklar Geri Gidebilir Mi?
0

Uçaklar, geçmişten günümüze kadar hayatımıza kolaylık katan ve ulaşımda süre problemini en aza indiren ulaşım türlerinden birisidir. Günümüzde aktif olarak kullanılmakta ve birçok insan sıklıkla uçak yolculuğunu tercih etmektedir. Çeşitli firmalar adı altında farklı özelliklere ve amaçlara sahip birçok uçak bulunmaktadır. İnsanların uçaklara gösterdiği ilgi ve rağbetten dolayı ve rahat ulaşımı açısından sıkça tercih edilmesinden dolayı uçaklara ilgi alaka artmış, sıkça kullanılan bir ulaşım arası haline gelmiştir. Ancak gerek tasarımından dolayı gerekse donanımsal sebeplerden dolayı uçakların vites sistemi tasarımı ve uçuş kullanım amacı, diğer ulaşım araçlarına göre farklılık göstermektedir.

Uçaklar ileri olarak hareket özelliğine sahiptir, ancak geri girme özelliği pek mümkün değildir. Geri gitme özelliği uçaklarda yer alan motor sisteminde geri vites olmadığı için yoktur. Ama birçok uçak genellikle iniş anında yaptıkları frenleme sistemi ile geri itiş hareketi yapabilmektedirler. Bu özelliğe “ Reserve Thrust” denilmektedir. Uçakların geri itme hareketi genellikle inişlerde hız düşürmek için kullanılmakta yerdeyken tavsiye edilmemektedir. Çünkü uçaklar geri gitme hareketi yaptıkları zaman uçak motor pervaneleri tersine döndüğünden dolayı çok fazla enerji tüketimi yapmaktadır. Bu sebepten dolayı normalinden kat kat fazla yakıt tüketimi yapılmakta ve havayolunun bütçesine olumsuz yönde yansımaktadır. Ayrıca uçak motorun uçuş sırasında ters yönde çalışması birçok olumsuz olay yaşanmasına sebep olmaktadır.

Uçakların kendi güçleri ile geri gitmesi önerilmemekte, havaalanlarında görevli olan towcar tarafından geri gitmesi sağlanmaktadır. Towcar araçlarının uçakları geri itme işlemine “Pushback” denilmekte ve bu aracı kullanan kişilere de “pushback” görevlisi adı verilmektedir. Uçaklar towcar araçlarında bulunan pushback görevlileri yardımıyla taksi yapacakları alana kadar geri geri gitme işlemini gerçekleştirmektedir. Böylelikle uçaklar, hava alanlarında herhangi bir olumsuz olay yaşanmadan rahatlıkla geri geri çekilmektedir. Hem yakıt tasarrufu yapılmış olması hem de çevreye hiçbir zararın verilmemesi hem hava alanı yolcularını hem de uçak firmalarını memnun etmektedir.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir