1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri

Uçaklar Hangi Katmanda Uçar? Kaç Feet Yükselebilirler?

Uçaklar Hangi Katmanda Uçar? Kaç Feet Yükselebilirler?
0

Uçaklar Hangi Katmanda Uçar? Kaç Feet Yükselebilirler?

Gökyüzünde süzülen uçakların kaç feet yükseklikte uçtuğu ve en fazla kaç feet yüksekliğe çıkacağı gibi konular, uçuşa dair en fazla araştırılan ve merak edilen konular arasında yer alır. Uçaklar için çıkılan mesafe ne kadar yüksek olursa, o kadar iyidir. Gökyüzünde uçakların uçuş için çıktıkları yükseklik feet değeri üzerinden ölçülür. 1 feet 30 metre ile 50 metre arasında yüksekliği ifade etmektedir.

Uçaklar Kaç Feet Yüksekte Uçabilirler?

Yolcu taşıma uçaklarında uçuş için uygun görülen yükseklik 30- 35 feet aralığıdır.  Uçakların havada uçuş hızları düşünüldüğünde, ne kadar yükseğe çıkarlarsa o kadar varış noktasına çabuk ulaşacakları bilinir. Buna ek olarak havada çıkılan mesafe yükseldikçe de hava katmanına bağlı olarak hava incelir. İncelen hava da uçağın daha rahat süzülmesine zemin hazırlar.  Daha yükseğe çıkan uçak daha rahat uçar ve yakıttan tasarruf sağlar.

Havacılık sektöründe, uçakların A noktasından B noktasına giderken bulunmaları gereken yükseklik “irtifa” olarak adlandırılır. Uçakların uçuş için uygun görülen yükseklikleri 35- 42 feet arasıdır ve bu uygun mesafe de “etkili nokta” yani “sweet spot” olarak adlandırılır. Uygun görülen bu irtifanın daha üst kademeleri oksijen açısından zayıftır. Etkili noktayı aşan uçaklarda oksijen seyrelmesine bağlı olarak motor arızaları başta olmak üzere birçok önemli arızanın görülme riski artar.

Uçaklar Hangi Katmanda Uçar?

Uçakların hava yükselmeleri gereken mesafeyi etkileyen önemli durumlardan bir tanesi uçakların ağırlığıdır. Ağır olan uçaklar daha alçaktan uçarken ağırlık olarak hafif olan uçaklar daha yüksek mesafelerde uçuş gerçekleştirebilirler. Gökyüzünde yere en yakın olan tabaka troposferdir.  Bu katmanın yüksekliği ise 36 feet olarak ölçülür. Gökyüzünde gördüğümüz yağışlar, rüzgarlar ve diğer meteorolojik olaylar bu katmanda gerçekleşir. Uçakların bulundukları katman ise stratosferdir.

Uçaklar Neden Daha Yüksekten Uçar?

Uçaklar, gökyüzünün en yüksek mesafelerinde uçan hava araçlarıdır. Troposferi geçerek stratosfere ulaşan uçaklar için bu katman daha güvenlidir ve uçuşlar daha rahat koşullarda gerçekleşir.

Stratosfer, türbülans riskini en aza indirmesinden dolayı uçuşlarda tercih edilen katmandır. Uçakların stratosferde uçmalarının bir diğer önemli nedeni ise bu katmanın oldukça yüksekte yer alması ve kuş sürüsü gibi birçok tehlikenin daha alçaklarda kalmasıdır. Bununla birlikte helikopter gibi birçok hava aracı da daha alt yüksekliklerde uçar ve bu durum uçaklar için güvenli bir alan oluşturur.

Uçakların uçtuğu mesafenin yüksek olması, olası bir acil durum veya irtifa kaybında da pilota aha fazla zaman kazandırılması anlamı taşır. Uçakta bulunan bütün motorların aynı anda durması, uçaklar için her 20 kilometrede 1 kilometre irtifa kaybı demektir. Yüksek irtifada bulunan uçakların yere olan mesafesi düşünüldüğünde bu yükseklik, acil iniş için pilotların daha fazla zamana sahip olacağı anlamına gelmektedir.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir