1. Anasayfa
  2. Uçak Kazaları

Uçaklar Neden Pushback Yapar?

Uçaklar Neden Pushback Yapar?
0

Uçaklar oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken araçlar olmaktadır. Uçaklar üretilirkende, yerde ve havadayken de en fazla önem verilen kavram güvenlik olmaktadır. Bu sebepten dolayı uçaklar neden pushback yapar? sorusunun en kısa cevabı güvenlik olmaktadır. Yani uçakların pushback yapmasının birkaç nedeni vardır. Ancak en önemlisi güvenlik olmaktadır.

Uçaklarda Pushback Olayı Nedir?

Uçaklarda pushback olayı park pozisyonundaki uçakların towcar isimli araç vasıtası ile kulaklıkla pilot ile temas ve iletişim halinde olan bir görevlinin yönetiminde rule yapılacağı alana çekilme işlemi pushback olarak isimlendirilmektedir.

Pushback Nasıl Yapılır?

Pushback işlemi towcar isimli bir araç ile uçağın burun iniş kısmına bir alet bağlanır. Bu towcar isimli araç ile uçak emniyetli bir şekilde role yapacağı alana çekilir. Pushback süresince pushback görevlisi uçağın emniyetli bir şekilde role pozisyonuna çekilmesinden sorumlu olmaktadır.

Pushback işlemi iletişim halinde yapılması gereken bir işlem olmaktadır. Pushback işleminde bugüne kadar herhangi bir kaza durumu olmamıştır. Pushback işlemi ortalama 30 dakika içinde yapılabilmektedir.

Pushback Neden Yapılır?

Uçaklar önemli kurallar ile yönetile ve yönetilmek zorunda olan bir araçtır. Özellikle yerdeyken bir dizi kurallara uyması gerekir. Çünkü oldukça büyük ve güçlü bir araçtır. Bundan dolayı insanlara maddi ve manevi zarar vermek ihtimali vardır. Yani uçakların yerdeyken kontrolü zor olmaktadır. Bundan dolayı da bir dizi kurallar vardır ve bunlara uyulması gerekir. Bunlardan birisi de pushback olmaktadır.

Uçaklar aprondan ayrılırken kendi motor güçleri ile ayrılmaları yasaklanmıştır. Oldukça tehlikeli olan kendi motorları ile ayrılmaları yerine pushback olayı getirilmiştir. Pushback towcar denen araçlar ile yapılır. Towcar kullanan kişiler ise önemli bir eğitimden geçtikten sonra pushback uzmanı olarak hizmet verirler.

Pushback Yararları Nelerdir?

Pushback ile hem uçağın görebileceği zararlar hem de insanların görebileceği zararlar oldukça düşük bir seviyeye indirilir. Pushback ile uçakların motorlarının ters hava almasının önüne geçilir. Ayrıca motorların ısınmasınında önüne geçilir. Bunun yanında kuvvetli sese maruz kalma imkanı da ortadan kalkar. Sonuç olarak uçaklarda pushback olayı hem insan canı için hemde şirketlere oluşabilecek maliyet için oldukça yararlıdır.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir