1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Uçaklar ve Uçmak Hakkında 10 İlginç Gerçek

Uçaklar ve Uçmak Hakkında 10 İlginç Gerçek
0

Havacılık dünyası hala karmaşık ve gizemli bir yer olarak biliniyor. Uçmakla ilgili çoğu yolcunun bilmediği birçok tuhaf şeyler vardır. İşte uçaklar ve uçmak hakkında bilmek isteyebileceğiniz bazı şeyler..

1. Uçaklar ışık geçirmezdir. Örneğin, yıldırım çarpması. Yıldırım çarpması için gerçek şu ki; uçaklara düzenli olarak yıldırım çarpıyor ve 1963’ten beri yıldırım nedeniyle hiçbir uçak düşmedi. Bugünün uçakları iyi tasarlanmış ve yıldırımlara dayanıklı olacak şekilde tasarlandı.

2. En ölümcül uçak kazalarından biri karada meydana geldi. 1977’de, toplamda 600’ün üzerinde yolcu taşıyan iki tam yüklü uçak, şu anda Tenerife Kazası olarak bilinen ve kazanın meydana geldiği Tenerife Adası’nın adını taşıyan yerde, pistin ortasında kafa kafaya çarpıştı. 500’den fazla insan öldü.

3. Uçak içerisindeyken banyo kapısı gerçekten kilitli değil. Tuvalet kapılarını dışarıdan açabilirsiniz. Çünkü uçuş görevlilerinin acil durumlarda kilitli tuvaletlere hızlı erişimini sağlar. Diğer durumlarda, kabin ekibinin kalkış ve iniş sırasında banyolara erişimi kısıtlamasına izin verir.

4. Bazı uçaklarda yalnızca mürettebatın erişebildiği yatak odaları vardır. Yaklaşık 15-16 saat süren uçuşlar var ve mürettebatın fazla yorulmaması için gizli yatak odasında biraz dinlenebilirler. Yatak odası, gizli bir merdivenden erişebilecekleri yaklaşık 5-10 yatak içerir.

5. Büyük havayollarındaki çoğu pilot ve yardımcı pilotun, tüm uçuş ekibini hasta eden gıda zehirlenmesi olasılığından kaçınmak için aynı yemeği yemesine izin verilmiyor.

6. Yolcuların genellikle uçak yemeği için iştahları pek yoktur. Bu durum aslında havayolunun hatası değildir. Uçaktaki yiyeceklerin tadının gerçekten kötü olmasının nedeni, bir uçaktaki ortamın yiyecek veya içeceğin tadını ve şeklini değiştirmesidir.

7. Yaklaşık 5 kişiden 1’inde bir tür uçma korkusu veya “uçuş korkusu” var. Bu korkuyu yenebilmek için Uçmaktan Korkuyor Musunuz? içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

8. Ortalama bir insan için bir uçak kazasında ölme riski 11 milyonda 1’dir. Bir araba kazasında ölme riski 5.000’de 1’dir.

9. Araştırmalar gösteriyor ki; kalkıştan sonraki ilk 3 dakika ve inişten önceki son 8 dakika, uçak kazalarının % 80’inin meydana geldiği zamandır.

10. Bir uçağın arka tarafında ki koltuklarda oturursanız, bir kazadan kurtulma şansınız %40 daha yüksektir.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir