1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Uçaklarda Hücum Açısı Nedir?

Uçaklarda Hücum Açısı Nedir?
0

Hücum Açısı Nedir?

Hücum açısı, kanat profilinin veter çizgileri ile aerodinamik akış çizgisi arasındaki açıdır. Hareket yönü ile serbest akış yönü arasındaki açı olarak da tanımlanabilir. Bu açının boyutu, kaldırma kuvveti ile doğru orantılıdır. Hücum açısı ne kadar büyükse, kaldırma kuvveti o kadar büyük olur, ancak bu aynı zamanda hava direncini, yani havanın kanat üzerine uyguladığı direnci de artırır.

Hücum açısı belirli bir kritik değeri aşarsa, kilit kaybı olarak adlandırılan durum meydana gelir. Stall kaybı, kanadın yeterli kaldırma sağlayamaması ve dolayısıyla uçak alçalmasıdır. Stall genellikle düşük hızlarda meydana gelir çünkü belirli bir kaldırmaya ulaşmak için hız azaldıkça hücum açısı arttırılmalıdır. Hücum açıları aerodinamik ve fiziğin temel kuralları ile sınırlıdır ve genellikle (α <15 ~ 20 °) arasındadır.

Kritik Hücum Açısı

Kritik hücum açısı, maksimum kaldırmayı oluşturan hücum açısıdır. Kritik hücum açısının altında, hücum açısı azaldıkça yükseklik azalır. Saldırı açısı kritik hücum açısının üzerine çıktıkça, hava kanadın tepesinden ayrılmaya başlar ve tepedeki hava akışı azalır. Bu kritik hücum açısının üzerinde, uçak tarafında bir tutuş kaybı olabilir. Tanım olarak, sabit kanatlı bir uçak belirli bir hızda veya altında durmaz, ancak kritik hücum açısında veya üzerinde durur.

Uçağın sabit olduğu hava hızı uçağın ağırlığına, yük faktörüne, uçağın ağırlık merkezine ve diğer faktörlere bağlıdır. Bununla birlikte, uçak her zaman aynı kritik hücum açısında durur. Çoğu kanadın hücum açısı genellikle 15 ° ile 20 ° arasındadır, ancak bu değer ek aerodinamik yüzeylerle artırılabilir. Savaş uçakları bu konuda en yüksek kapasiteye sahiptir; Hücum açıları 20 ° ile 45 ° arasında olabilir. Bazı versiyonlarda bu değer 90 ° ‘ye bile ulaşabilir.

Bazı pilotlu veya pilotsuz uçaklarda, maksimum saldırı açısına ulaşıldığında saldırı açısının artmasını otomatik olarak önleyen yerleşik bir uçuş bilgisayarı bulunur. Bu, “saldırı açısı sınırlayıcı” veya “alfa sınırlayıcı” olarak bilinir. Bazı askeri uçaklar, çok yüksek hava direncine rağmen yüksek saldırı açılarında uçarlar. Bu, uçağa çok yüksek bir manevra kabiliyeti sağlar.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir