1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Uçaklarda Neden Yolcular İçin Paraşüt Olmaz?

Kimilerimiz bu bilgili öğrendiğinde şok olup nedenini soruyor kimilerimiz ise yine de olmasını istiyor. Uçaklarda neden yolcular için paraşütün olmama nedenlerinden bahsediyoruz.

Uçaklarda Neden Yolcular İçin Paraşüt Olmaz?
0

Paraşüt yüksekten kontrollü bir iniş yapmamıza imkan sağlayabilir. Paraşüt hakkında pek bilgisi olmayanlar ise kesinlikle uçaklar paraşüt olmasını çünkü kaza anında hemen atlayıp kurtulabileceğini düşünür.  Fakat bu o kadar kolay bir seçenek değildir.

Yolcu uçaklarında yedek plan için paraşüt bulundurmak neden sakıncalı?

Uçak kazaları metrelerce yükseklikte gerçekleştiği esnada yüzlerce kişilik bir uçaktan sırasıyla ve kontrollü atlamalarını beklemek daha mantıksızdır. Çünkü kişiler kazanın psikolojisini sindirmeye çalıştığı esnada kurtulmak için atlamaları gerekecektir. Oldu ki atlama kararı alındı, tüm yolcuları atlatmak ve sadece ipi çekmek yeterli olmayacaktır. Ortamdaki kaosu bir hayal edin. 100 kişi ve daha önce hiç birinin paraşüt deneyimi yok. Resmen havada ikinci bir faciaya katılıyormuşsunuz gibi.

Şöyle ki, paraşüt için bazı etmenlere ihtiyacımız vardır. Öncelikli olarak 3500 metreden fazla olmayan bir yüksekliğe ihtiyacınız vardır. Paraşütünüzün açılması için düşük bir hız ve ani düşüşler yaşamayan sabit bir irtifa sağlıklı bir atlama için yeterli olacaktır.

Bu gerekli özellikleri sağladıktan sonra uçaktan sıra ile atlamak düşündükçe daha da mantıksızlaşmaya başlıyor. Birçok senaryoyu göz önüne getirmeliyiz arkadaşlar. Uçaklar yüksek irtifalardan kimi zaman saniyeler içinde aşağı düşebiliyor. O anda uçağın içerisinde kemeriniz bağlı beklemek, paraşütle kurtulma ihtimalinizden daha yüksek oluyor.

Cesaretlenemeyen bir yolcu yüzünden atlayamayan birçok insanı hayal edebilirsiniz. Ya da cesaret bularak atlayan fakat uçağın motorlarının çekim gücü yüzünden motorun içine çekilerek ölümünü izleyebilirsiniz. Daha şanslı doğru irtifada paraşütünü açan fakat ters rüzgarlar sonucu savrularak uzaklaşan kişileri düşünmelisiniz. Ani irtifa kaybı sonucu paraşütünü açamayıp yere çakılacak insanlar derken bu senaryolar uzayıp gidecek gibi görünüyor.

Tüm bu seçenekler hava taşımacılığı otoriteleri tarafından farklı parametreler ve senaryolar göz önünde bulundurularak düşünüldüğünden uçağın içinde kalmanız en iyi seçenek. Günümüze kadar yapılan araştırmalar ve kazalardan çıkarılan dersler sonucunda kaza esnasında pilotların yapması gereken talimatlar elindedir. Büyük bir soğuk kanlılık ile iki motorunu kaybetmiş bir uçağın gerekli koşullar çerçevesinde yere inmesi mümkündür. Çoğu kaza ihtimali için planlar yapılmıştır. Fakat uçağın dışında yaşamı engelleyecek birçok unsur sizin dışarı çıkmanızı bekliyordur. Bu yüzden uçağınız da kalmayı tercih edin.. 🙂

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir