1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Uçakta Cep Telefonu Kullanılması Gerçekten Tehlikeli mi?

Uçakta Cep Telefonu Kullanılması Gerçekten Tehlikeli mi?
0

Uçakta cep telefonu kullanılmasının neden yasaklandığına dair kesin bir sonuç bulunmamaktadır. Bununla birlikte uçaktaki sisteme zarar vereceğine inanılan cep telefonlarının dünya çapında uçaklarda kullanımı yasak durumdadır.

Uçakta 3000 metrenin veya yaklaşık 10.000 fitin altındayken elektronik cihaz kullanımına izin verilmiyor. Cep telefonu dışındaki elektronik cihazlara daha yüksek konumlarda izin verilebiliyor. Bazı havayolları telefonlara yalnızca uçak modunda Wi-Fi hizmeti için izin veriyor.

Elektronik Cihazlar Uçakları Nasıl Etkiliyor?

Cep telefonları ve diğer elektronik cihazlar, uçak navigasyonu, kule iletişimleri ve aviyonik sistemlerinin kullanımını engelleyebilir. Diğer bir deyişle, cep telefonlarının uçakta aviyonik sistemlerin kullandığı frekanslara yakın olması durumunda sinyaller bozulabilir ve uçuş tehlikeye girebilir. Bu nedenle, cihazlardaki bozuk frekanslar uçağın düşmesine neden olabilir. Bu yasağın ihtiyati tedbir olarak konulduğuna inanılıyor.

Cep telefonu sinyalleri nedeniyle bir uçağın düştüğü henüz kayıtlarda bulunmuyor. Fakat uçaktaki sistemlerin cep telefonlarından veya diğer elektronik cihazlardan gelen sinyallerden etkilendiği ve cihazlar kapatıldığında uçaktaki sistemlerin normale döndüğü belirtiliyor.

Kesin Tanı Bulunmaması ile Beraber Tedbir Almak Gerekiyor

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Boeing’deki mühendisler, cep telefonları ve sinyal gönderen diğer elektronik cihazlar üzerinde bir çalışma yaptı. Boeing, cep telefonu gibi sinyal yayan cihazlar dışındaki kişisel elektronik cihazları laboratuvarda ve uçak ortamında test etti. Çalışma sonucunda uçaktaki cihazlar ile sinyal arasında herhangi bir ilişki kurulamadı.

Araştırmalara göre, bir telefonun uçağı düşürme oranı neredeyse sıfır olmasına rağmen, kritik durumlarda pilotun müdahalesini zorlaştırabileceği ve tehlikeli bir duruma neden olabileceği kesinleştirilmiştir.

NASA’nın çalışması, Havacılık Güvenliği Raporlama Sistemindeki raporların elektronik cihazlar ile uçak kazaları arasında güçlü bir ilişki göstermediğini buldu.

Bununla birlikte; kişisel cep telefonları, kule teması ve seyir ekipmanını izlemek için aviyonik adı verilen yüzlerce elektronik tabanlı sistemi kullanmak, uçaklarda aynı etkiye sahip olabilir. Bazı elektronik cihazlar, kokpitteki cihazlarla iletişim kurabilen sensörlere sahiptir. Bu sorun sadece cep telefonu ile meydana gelmemektedir. E-kitap okuyucular, müzik çalar, laptoplar ve oyun konsolları da radyo dalgaları gönderen cihazlardır.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir