1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Uçakta Doğan Bebeklerin Vatandaşlık Hakları Nelerdir?

Günümüzde bilginin akışı sosyal medya üzerinden saniyeler içerisinde büyüyebiliyor. Peki kaynağının sorgulanması ve gerçekliği? Bu konuda gördüğümüze inanma eğiliminin fazla olması, yanlış bir bilginin çoğalmasına sebebiyet verebiliyor.Sosyal mecra platformlarında sıkça karşılaştığımız uçakta doğan bebeklerin vatandaşlık haklarının inceleyeceğiz.

Uçakta Doğan Bebeklerin Vatandaşlık Hakları Nelerdir?
0

Bir anne seyahat ettiği esnada doğum yaparsa dünya vatandaşı statüsüne kavuşur mu?

Çeşitli site ve kaynaklarda uçakta doğum yapan bir annenin çocuğunun vizesiz olarak tüm ülkelere girebilme, havayolu firması tarafından bedava uçuş hakkı tanınacağı gibi farklı söylentiler var. Konu son dönemlerdeki doğan bebeklerden sonra zirve yapmış durumda. Türk Hava Yolları’nın Konakri – Ouagadougou – İstanbul aktarmalı seferindeki bir vatandaşın, doğum yapmasının ardından, THY bebeğe ömür boyu ücretsiz uçuş sponsoru olduğu haberleri çıkmıştı. Yetkili merciler tarafından açıklanan bilgilerde, havayollarının böyle bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Ve bu örnekteki annenin bebeği herhangi bir havayolu imtiyazına sahip olamadı.

Ücretsiz Uçuş ve Eğitim Masraflarını Karşılama

Uçakta doğan bebekler için böyle bir kural kesinlikle yoktur. Fakat çoğu ülkede ve kültürde doğum kutsal olarak kabul edilir. Yeniliğin bir göstergesidir. Hava yolu firmaları bu konuda tamamen inisiyatif hakkını kullanarak bir bebeğe ücretsiz uçma hakkı tanıyabilir. Bu kültüre gösterdiği saygı ve pazarlama hareketi olarak yapılabilir. Fakat sırf bu sebepten çocuğunuzun ileri yaşlarında avantaj sağlaması için risk almanız mantıklı bir davranış değildir. Ve kesinliği de bulunmamaktadır.

Ayrıca Çin Havayolları’nda seyahat esnasında gerçekleşen bir doğumdan dolayı acil iniş yapan uçağın ardından anneye dava açıldı. Sebep olarak acil inişten dolayı maddi zararların oluştuğu bu sebeple tazminat davası ile karşı karşıya kalan ebeveynler olmuştur.

Doğum Riski Taşıyan Haftalar

Gebeliğin 28 ve 31. haftalarında annenin doğum olasılığının yüksekliğinden dolayı uçuş yapması yasaktır. Değerlendirme için doktorunuz tarafından muayene olmanız ve belge almanız gerekmektedir. Ancak bu şekilde seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tabi yaşanan erken doğumları tetikleyen ve ön görülemeyen farklı etmenler de bulunmaktadır.

Başka Bir Ülkenin Vatandaşı Olabilir Mi?

 Her ülkenin kendi vatandaşlık prosedürleri vardır. Bunlar kan bağı veya o ülkenin içerisinde doğma şartı aranmaktadır. Birleşmiş Milletler ’in herhangi bir vatana bağlılığı devam ettirmek üzerine oluşturulan Vatansızlığın Azaltılması Sözleşmesini kabul eden ülkelerde uçak veya gemi seyahatinde gerçekleşen doğumlarda vatandaşlık alma ihtimali vardır. Fakat sadece o ülke ile sınırlıdır.

Fakat bazı pasaportların ne kadar değerli olduğu çoğunluk tarafından bilinmektedir. Almanya ve Singapur pasaportları dünya üzerindeki 150’den fazla ülkeye vizesiz giriş imkânı sağlamaktadır.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir