1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Uçakta İnternet Yokken POS Cihazı Nasıl Çalışıyor?

Uçakta İnternet Yokken POS Cihazı Nasıl Çalışıyor?
0

Uçaklar uzun zamandır kullanılan ulaşım araçlarıdır. Geçmişten günümüze kadar insanların tutkusu halinde olmuştur uçmak. Bu istek doğrultusunda, uçma üzerine yıllarca yapılan araştırmalar sonrasında uçakların temeli atılmıştır. Daha sonra ilk uçaklar bilimin ve teknolojinin de gelişim göstermesi ile daha farklı ve daha iyi şekillerde üretilmeye başlanmıştır.

Günümüzde de birçok kişi tarafından tercih edilen uçaklar, kısa zamanda ulaşım sağladığı için önemli yerde bulunmaktadır.

Uçaklarda İnternet Mevcut mudur?

Ulaşım adına kullanılan şehirler arası otobüslerde wifi bağlantısı bulunması üzerine, aynı durumun uçaklarda var olup olmadığı da merak edilenler arasında oluyor.

Otobüslerin aksine uçaklarda internet maalesef ki günümüzde birçok uçakta bulunmamaktadır. Uzun olmayan uçuşlarda wifi ağına ulaşım sağlamak biraz daha fazla mümkün olabilmektedir. Alçak mesafede hareket halinde olan bazı uçaklarda wifi bağlantısının kurulması mümkün olabilmektedir.

Uçaklarda POS Cihazı Çalışma Durumu

Özellikle uzun mesafe yolculukları yapılacağı zaman hem rahat hem de daha kısa sürede hedefe ulaşıldığı için uçaklar tercih edilmektedir. Bu yolculuklarda insanlar bir şeyler yiyip içmek isteyebilmektedir. Çünkü beslenme insanlığın temel ihtiyaçlarından biridir. Bu durumlarda nakit para yoksa, unutulduysa, nakit kullanımı tercih edilmiyorsa devreye kredi kartları ve banka kartları girmektedir.

Uçaklarda da pos cihazları kullanımı mevcuttur. Bu sayede kartlarınız ile ödeme yapabilirsiniz. Fakat bazı anlarda internet devre dışı kalıyor ve o an ödeme yapılması pos cihazları için mümkün olamıyor. Çekim alanı içerisindeyken pos cihazları çalışıyor fakat çekim alanı dışında olunduğu zaman pasif kalıyor.

Çekim yapılamaması durumunda hostesler, uçak iniş yaptığı zaman kartınız ile ödeme yapmanız için sizleri bekletebiliyor. Bunun yanında, iniş yapmadan kısa bir süre önce hostesler sizden ödeme yapmanız için kullandığınız kredi / banka kartını tekrardan isteyebiliyor.

Bir diğer yöntem; uçaklarda internet olmadığı zamanlarda, ödeme yapıldığında pos cihazları ödeme bilgilerini kendi içinde yer alan belleklere kaydedip, internet bağlantısı kurulduğu durumlarda (uçak yere iniş yaptığında) tahsilatları genel merkezlerine iletmektedirler ve böylece ödeme de alınmış olmaktadır. Böyle durumlar yaşamak istenmiyorsa, uçak yolculuklarında her zaman nakit taşımak daha iyi olacaktır.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir