1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Uçuş Gecikme İadesi Var Mı? Uçuş Gecikme İadesi Alınabilir Mi?

Uçuş Gecikme İadesi Var Mı? Uçuş Gecikme İadesi Alınabilir Mi?
0

Uçuş gecikmeleri, bir yolculuğu kolayca mahvedebilir. İnsanlar çok fazla geciken uçuşları için iade ve tazminat gibi ücretler alıp alamayacağını merak ediyor. İş seyahatine çıkacak olan kişiler gecikme yaşadıklarında iş yerler ile alakalı sorun yaşayabilmektedirler. Bu ve bunun gibi birçok alternatif konularda insanlar gecikmeler için tazminat talep edebilmektedirler. Peki uçuş gecikme iadesi ülkemizde var mı? Uçuş gecikme iadesi nasıl alınır? İşte detaylar ve daha fazlası ucakkazalari.com adresinde Havacılık Haberleri kategorisinde yer alıyor..

Yurt dışında uçuş gecikme için iade ve tazminat talep edebilirsiniz. Uzun bir gecikme yaşayan yolcular havayolundan para iadesi talep edebilir.

Para iadesi almak için uçuşunuzun ne kadar ertelenmesi gerekiyor?

Ücret iadesine hak kazanabilmek için uçuşunuzun kalkış saatinden en az 5 saat ertelenmesi gerekirken, bir tazminat almaya hak kazanılması için varış noktasına ulaşımın en az 3 saat ertelenmesi gerekir.

Kalkıştaki gecikme 5 saate ulaştığında, bir seçeneğiniz bulunmaktadır:

  • Beklemeye devam ederek uçağa binmek veya uçuşunuzu terk etmek. Hangi seçeneği seçerseniz seçin, 5 saatlik bir gecikmeden sonra havayolunun size şunları sağlaması gerektiğini bilin:
  • Henüz seyahat etmediyseniz tam bir geri ödeme.
  • Rotanın bir kısmını hali hazırda uçtuysanız kısmi para iadesi.

Zaten seyahat etmiş olsanız ve aktarma uçuşunuz 5 saatten fazla gecikmiş olsa bile, kısmi bir uçuş yerine tam bir geri ödeme alabileceğinizi unutmayın. Bunun için, seyahatin artık herhangi bir amaca hizmet etmediğini kanıtlamanız gerekir (örneğin, seyahatinizin nedeni olan bir iş toplantısını kaçırdınız). Bu durumda, havayolunun size ücretsiz olarak kalkış noktanıza geri dönüş uçuşu sağlaması gerekir.

Para iadesi ile alacağınız miktar biletinizin fiyatına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Uçuş gecikmesi için nasıl para iadesi alınır?

Geciken bir uçuş yüzünden para iadesi almak için, gerçek kalkış saatinin, kalkış için planlanan orijinal saatten en az 5 saat sonra olduğundan emin olmanız gerekir. Eğer durum öyleyse, havayolu firmasıyla e-posta, telefon veya firmanın acentesiyle konuşarak iletişime geçmeniz gerekmektedir. Havayolu ile sosyal medyadan iletişim kurmakta başka bir yoldur ve bu dikkatlerini çekmenizi sağlar. Havalimanında doğrudan hesabınızdan veya kredi kartınızdan geri ödeme alabilirsiniz.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir