1. Anasayfa
  2. Uzay | Bilim

Uzaya İlk Giden Turist Richard Branson Oldu

Uzaya İlk Giden Turist Richard Branson Oldu
0

Uzay turizmi başlaması sebebiyle yakın zamanda uzaya “turist” gönderilmesi gündemde tutuluyordu. Bunu ilk başaran isim ise ünlü iş insanı Richard Branson oldu. Branson uzaya giden ilk milyarder olurken yaşadıkları da kameralar tarafından kaydedildi.

İlk Uzay Yolculuğu

Uzay turizmi için bir ilk gerçekleşti. İngiliz ünlü iş insanı Richard Branson uzaya gitti. ABD’nin New Mexico eyaletinde yer alan Spaceport America’dan bölge saati ile 08.30’da kalkış yapan uzay aracı olan VSS Unity 20 dakikalık yolculuğu ile dünyadan 88 kilometre uzağa havalandı.

Geçen mayıs ayında ilk insanlı uzay uçuş testini yapmış olan ve bunu başarıyla tamamlayan VSS Unity, 2022’de ticari uçuşlar yapma öncesinde önemli bir testi daha geride bırakmayı başardı. Uzaya ticari uçuşlar öncesindeki tam mürettebata sahip olacak şekilde ilk uçuşunu yapan uzay mekiği başarılı şekilde dünya da iniş yaptı.

Şirketin sahibi olan 70 yaşındaki Richard Branson da bu kapsamda uzaya çıkan ilk milyarder unvanının sahibi olabildi. Branson test uçuşu sonrasında uzay aracının 2022’deki ticari uçuşlara başlama öncesinde en az iki test uçuşu daha yapılacağını da ifade etti.

Uzay Turizmi İçin Önemli Adım

Uzay yolcusu olmak için şimdilik Virgin Galactic şirketi aracılığıyla uzaya gitmek için 600 kişi başvuru yaptı ve ortalama 250 bin dolardan biletlerini satın aldı. İsviçre merkezli olan yatırım bankası UBS, uzay turizmi pazarının özellikle potansiyel değerinin de 2030 yılına kadar yıllık bazda 3 milyar dolar tutarına ulaşabileceğini ön görüyor.

Amazon’un eski CEO’su Jeff Bezos tarafından kurulan havacılık ve uzay araştırma şirketi olan Blue Origin ise Virgin Galactic’i gerçek bir uzay deneyimi yaşatmadığı için eleştiriyor ve aslında yapılan uçuşların uçak yolculuğu olduğunu ifade ediyor. Çünkü Blue Origin’e göre uzay sınırı dünyadaki yüksekliğin 100 kilometre sonrasında başlıyor ve Virgin Galactic henüz bu sınırı aşabilmiş değil.

NASA ise dünyadan 80 kilometre yüksekliğe uçan herkesi uzay yolcusu olarak kabul ediyor. 20 Temmuz’da ise Blue Origin de ilk insanlı uzay yolculuğu testini başlatacak.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir