1. Anasayfa
  2. Uçak Kazaları

Yanma Sebebiyle Düşen Uçaklar

Yanma Sebebiyle Düşen Uçaklar
0

Havayolu taşımacılığı tarihinde büyük facialar ve trajediler ile dolu birçok kaza mevcut. Yanma sebebiyle düşen uçaklar ve yaşanılan kaoslar hala hafızalarda. Bu büyük felaketlerin neden yaşandığı ve kaç can aldığından bahsetmek her ne kadar can sıkıcı olsa da, çıkan yangınlar ve geçirilen kazalar yine havayolu taşımacılığında büyük dersler alınmasına da vesile oldular. Bugün ki teknolojiye ulaşana dek, geride kalan yıllarda büyük badireler atlatan havayolu firmaları, zaman zaman yaşanan aksaklıklar nedeni ile can kayıpları ile sonuçlanan kazalar da atlattılar.

1977, Tenefire Havalimanı Felaketi

Havayolu taşımacılığı tarihinin en büyük trajedisi 1977 yılında İspanya Tenerife’de gerçekleşen bir kazadan kaynaklı. O gün yaşanan terör saldırıları, İspanya Gran Canaria Havalimanına inişi imkansız hale getirdi. Bu süreçte Gran Canaria’da yangın başlaması ve ikinci bomba ihbarı sonucu, bu piste inmesi planlanan KLM 4805 uçuş numaralı uçak ve Pan-Am 1736 uçuş numaralı uçak, Tenerife’de bulunan havalimanına yönlendirildi. Burada patlak veren sis ve kule ile irtibat sorunları, iki uçağın da yaşadığı vakit kaybı ile birleşince, uçaklar pistin iki ayrı ucundan kalkışa geçtiler. Bu esnada çarpışan iki uçak alev aldı ve toplamda 583 kişi hayatını kaybetti.

1974, THY 981 Nolu Uçuş Felaketi

Tüm zamanların en çok can kaybı yaşanan ve havacılık tarihinin 5. büyük trajedisi, THY 981 nolu uçuşa ait. Türk Havayollarına ait McDonnell Dougles DC-10 model yolcu uçağı, valiz yükleme işlemleri esnasındaki talimatlara doğru uyulmaması ve bu durumun fark edilmemesi üzerine Fransa’dan hareketle uçuşa geçti. Faslı bagaj yerleştirme görevlilerinin talimatları doğru anlayamaması, 10 dakika sonra büyük bir trajediye sahne olacaktı.

Paris’ten Londra’ya giden 981 nolu uçuş, yük kapısının basınca dayanamaması sonucu patladı. Alev alan bu alan ile birlikte uçuşa elverişsiz şartlar oluşması üzerine pilotlar kontrol sağlayamadı ve uçak Paris’in birkaç dakikalık uzağında yer alan ormana çakıldı. Bu kaza, dünya tarihinin en çok can kaybı olan 2. uçak kazası olarak kayıtlara geçti. Bilanço, 346 ölü.

1980, Suudi Arabistan Havayolları 163 Nolu Uçuş Felaketi

1980 yılının Ağustos ayında, Arabistan Havalimanı’ndan hareket eden 163 nolu Suudi Arabistan Havayolları uçağı, kalkış anından yalnızca 6 dakika sonrasında alev almaya başladı. Bu durumu fark eden pilotlar, uçağı keskin bir manevra ve kuleden aldığı acil iniş izni ile havalimanına indirmeyi başardılar.

Ne var ki, bu durumu hızla telafi edebilecek kapasitede olmayan havalimanı itfaiyesi, müdahalede gecikti. Yolcu ve mürettebatın tahliye edilememesi, 301 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir