1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Yardımcı Pilot İle Pilot Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tüm araçlar bir şoföre ihtiyaç duyar, uçaklar ise bir uçuş ekibine. Uçuş ekibinde bir pilot ve bir yardımcı pilot olması gerekmektedir.

Yardımcı Pilot İle Pilot Arasındaki Farklar Nelerdir?
0

Hem pilotun hem yardımcı pilotun uçağı uçurma ve yönetme yetkinliğinde olması gerekir. Sefer sırasında pilota bir şey olması durumunda uçuşu yardımcı pilotun devralması gerekir. Uçuş sırasında pilot uçağı fiili olarak kullanır, yardımcı pilot ise hava trafik kontrolünü üstlenir. İkisi arasındaki farklara bakmadan önce kaptan pilot ve yardımcı pilotun kim olduklarına bakalım.

Kaptan Pilot

Kaptan pilotun yetki ve mesuliyetlerinden örnek vermek istersek; kaptan pilotlar uçuş sırasında kokpitte yer alan sistemleri kullanmakla görevlidirler Kaptan pilotların hava olayları, yolcu bilgileri, rota ve güvenlik hakkındaki bütün bilgilerden emin olması gerekmektedir. En önemli sorumluluklarıysa izlenecek rotayı, ineceği yeri, yedek pisti belirlemektir. Ardından ne kadar yakıt kullanılacağını hesaplamak, sefer planını hazırlar ve ona göre hareket eder

Yardımcı Pilot

Yardımcı pilotun en önem arz eden görevi kaptan pilotun talimatlarını gerçekleştirmektir. Yardımcı pilotun görevleri arasında sefer planına göre hazırlanmak ve hava trafik kontrolünü takip etmektir. Uçağın uçuş için gerekli şartlara sahip olup olmadığını kontrol eder ve pilota bildirir. Kaptan pilotun herhangi bir sebep dolayısıyla uçuşa devam edemeyeceği durumlarda uçağın yönetimini alır.

Kaptan ile Yardımcı Pilot Arasındaki Farklar Nedir?

Kaptan ve yardımcı pilotun yerine getirdikleri görevler çok benzerlik gösterir. Her iki pilot da pilotluk yetkinliğine sahiptir. Kaptanlar yardımcı pilottan daha tecrübeli, bilgi sahibi ve rütbeli olması yönüyle ayrılır. Önce gelen fark rütbedir. Kaptan pilot yardımcı pilota göre üstte gelir ve seferden sorumludur. Yardımcı pilot kaptan talimatlarını pilottan alır ve pilota raporlandırma yapar. Kaptanın yardımcı pilottan fazla tecrübe ve sorumluluğu olması yardımcı pilottan daha fazla maaş almasını sağlar. Kaptan ve yarımcı pilot arasındaki bir fark da kıyafetlerine yansır. Yardımcı pilotun üniformasında üç şerit varken kaptan pilotun üniformasında dört tane şerit vardır. Yani bir yardımcı pilot ve kaptan pilot görürseniz buradan ayırt edebilirsiniz.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir