1. Anasayfa
  2. Uçaklardan Haberler
Trendlerdeki Yazı

Yerli Uçak Alıcı Bekliyor

Yerli Uçak Alıcı Bekliyor
0

THK tarafından üretilmiş yerli uçak alıcı bekliyor. Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşcı tarafından yapılan açıklamalar kapsamında iki kişilik yerli sivil uçağın test çalışmalarının yapıldığı ifade edildi ve uçağın seri üretimi için alıcı beklendiği ifade edildi.

Sivil Yerli Uçak Alıcısını Bekliyor

Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşcı tarafından yapılan açıklamalarda THK tarafından üretilmiş olan iki kişilik yerli sivil uçağın test ve belgelendirme çalışmalarının tamamlandığı ifade edildi ve uçağın seri üretimi aşamasına geçiş için de alıcıların beklendiği belirtildi.

Türkiye’nin ilk sivil uçak şirketi olan THK Uçak İmalat AŞ tarafından üretilen modelin seri üretimi bekleniyor. Aşcı, şirketin her türden sabit ve döner kanatlı olan hava platformunun üretimini yapabildiğini, montaj, üretim ve belgelendirme işlemlerini de tamamladığını, yedek parça temini de sağladığını ifade ederek Türkiye piyasasında önemli bir yer tuttuğuna vurgu yaptı. Ayrıca Aşcı, şirketin kuruluş aşaması sonrasında yerli ve milli sivil uçağın üretimi için de çalışmaların başlatıldığına işaret etti: “Bu bağlamda da THK Uçak İmalat Aş tarafından iki kişilik olacak yerli sivil uçağın üretimi başladı. Alttan kanatlı 100 hp gücünde motor yapısına sahip olan, balistik paraşütlü ve Türkkuşu ismi verilen sivil uçağın tasarımı, üretimi ve belgelendirme süreci de tamamlandı,” dedi.

Uçağın Adı Türkkuşu

Türkkuşu ismiyle üretilen sivil yerli uçağın özellikleri de uluslararası standartlarda yapıldı. Aşcı bu durumu şu şekilde belirtti: “Uçak, uluslararası alanda geçerlilik taşıyan LTF-UL’ye uygun Alman ultralight uçuş belgesine ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından alınmış olan tüm belgelere de sahip bulunmaktadır. Hafif yapıda olduğu için yakıt açısından da tasarruf sunuyor. Ayrıca acil durumlarda iniş sağlayacak olan paraşüt sistemi de stabil bulunuyor. İniş takımları da özel olarak tasarlanmış ve toprak, çimen, asfalt gibi farklı yerlere iniş kolaylığı sunmaktadır,” dedi.

Uçağın ayrıca seyir hızının 275 kilometre olduğunu da vurgulayan Aşcı, en yüksek hız olarak havada 380 kilometre hıza da ulaşabildiğini, havada kalma süresinin de ortalama olarak 5 saat olduğunu belirtti.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir