1. Anasayfa
  2. Uçaklardan Haberler

Yunanistan 18 Savaş Uçağı Alıyor

Yunanistan 18 Savaş Uçağı Alıyor
rafale
0

18 Rafale

Yunanistan 2,3 Milyar avro karşılığında Fransa’dan 18 adet Rafale Savaş uçağı alıyor.

Yunanistan son zamanlarda yaptığı askeri hamleler ile adından sıkça söz ettiriyordu. Hükümet sözcüsü Stelyo Petsas geçtiğimiz günlerde bir basın toplantısı düzenledi.

Hükümet sözcüsü tarafından yapılan açıklama da 2,3 milyar avro karşılığında 18 tane Rafale savaş uçağı alınacağı belirtildi.

Yunanistan şuan hava kuvvetleri açısından zayıf bir konumda yer alıyor. Savaş uçağı filosunu genişletmek amacı ile Fransa’dan Rafale savaş uçakları alımı için anlaşma imzalandı.

Alınacak olan bu savaş uçaklarının 6 tanesi yeni, kalan 12 tanesinin de 2. el olduğu söylendi. Stelyo Petsas uçakların ekipmanları için de 400 milyon avro ödeyeceklerini ekledi.

İlk Teslimat 2021’De

Hükümet sözcüsü Petsas, Fransa’dan gelecek olan ilk teslimatı 2021 yılının temmuz ayında alacaklarını söyledi ve 18 uçağın tamamının 2023 yılının ortasında ülkeye girmiş olacağını ifade etti.

Doğu Akdeniz ve Ege’deki gerilimin gölgesinde kalan Atina yönetimi, senelerdir içinde olduğu mali zorluklar, kemer sıkma politikaları ve Avrupa Birliği’nin (AB) desteği sayesinde zorla ayakta durabilen ekonomik tablosuna rağmen 2021 senesi için bütçeden silahlanmaya ayırdığı payı 5 kat artırma yoluna gitti.

Yunanistan savunma sanayisine 2021 yılı için 5,49 milyar avro, savunma harcamalarındaki silahlanma teçhizatlarına ise 2,5 milyar avro pay ayırdığını belirten Atina’nın askeri harcama planı son 11 senenin en yüksek düzeyine ulaşmıştı.

Başbakan Kiryakos Miçotakis, Fransa’dan alınacak Rafale savaş uçakları için yakın bir zaman da bu ülkeyle resmi anlaşmanın imzalanacağını söylemişti. Yapılan son hamleler ile uçak alımları netlik kazandı. Yunanistan bütçe hedeflerine göre bu sene ekonomik açıdan yüzde 10,5 daralacağını öngörüyor.

 

Dilerseniz ”Yeni Bir Hava Yolu Şirketi Geliyor!” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir