1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Uçaklar Neden Kara Kutu Malzemesinden Yapılmıyor?

Uçaklar Neden Kara Kutu Malzemesinden Yapılmıyor?
0

Uçak kazalarını duymaya ve incelemeye başlayınca sağlamlığından dolayı bu soru akıllara geliyor. Kazaların şiddetinden etkilenmeyen yapıya sahip olan bu kara kutular, neden uçak mühendisliğinde tercih edilmiyor.

Kara kutuların dış materyali titanyum veya paslanmaz çelik tercih edilerek üretilir. Bu sayede rijit bir yapı elde edilir. İçerisinde bulunan çeşitli kayıt cihazlarının sudan ve ısıdan etkilenmemesi için büyük miktarda yalıtım malzemesi içerir. Bu sayede ciddi kazaların ardından yapısal bütünlüğünü koruyarak çıkartılabilir. Kazalardan kaçınılmak için çeşitli prosedürler olsa da kazanın olabileceği gerçeğinden ve bunu ortaya çıkartmak için kara kutulardan yararlanılıyor. Konumlanma olarak uçağın kuyruk tarafında olan bu alet sayesinde tüm uçuş verileri kurtarıla biliniyor.

Neden yapılmadığı sorusuna cevap için perspektifimizi şu şekilde değerlendirmeliyiz. Bunun için öncelikle temel uçma prensiplerini ele almak doğru bir çıkış noktası olacaktır. Hafifliğin önemli olduğu havacılık sektöründe iki zeytin tanesi ile bir havayolu firmasının ciddi bir yakıt tasarrufu ve kazanç sağladığını duymuşsunuzdur. Hafif ve yüksek mukavemet sağlayan uçak kaplamaları ince tercih edilir. Bu sayede kazanılan hafiflik ile uçakların yakıt verimliği artmaktadır. Dış kaplamada tercih edilen materyalin ağır ve sert olması sonucunda daha güçlü motorlara ve daha fazla yakıta ihtiyaç duyulur. Bu sebeplerin sonucu uçağın fiyatına doğrudan yansıtıldığından dolayı hem üretici firma hem de havayolları tarafından tercih etmemek için önemli bir sebeptir.

Her uçuş verimliliği sayesinde kazanç sağlar. Kara kutu malzemesi ile uçak malzeme materyali gündeme sık sık gelmeye devam etse de ilerleyen yıllarda da bu firmalar tarafından tercih edilmeyecektir. Bu alana harcanacak tutarlar yerine çeşitli güvenlik prosedürleri sıklaştırılarak ilerlenmektedir.

Genel olarak bakıldığında kara kutu malzemesi ile yapılan bir uçak çok ağır olduğundan dolayı ilerleyen yıllardaki metal yorgunluğu gibi farklı sorunları gün yüzüne getirebilir. Uçağın motorunda oluşan bir teknik arıza veya başka sebeplerle yüksek irtifadan düşen uçak hızla ivmelenmeye başlar. Kütle ne kadar ağır ise o şekilde yolculara geri aktarılacağından dolayı aslında doğru bir seçenek olmadığı gerçeği ile de karşılaşabiliriz. Birçok farklı değerlerin kontrolü ile güvenli uçuşlar gerçekleştirmekteyiz. Malzeme bilimi çok önemli bir alan olsa bile tek bir hususu değiştirerek ölümlü kazaların önüne geçmek çok zor bir ihtimaldir.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir