1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Airbus, Uçan Taksi CityAirbus’ın Yeni Versiyonunu Sundu

Avrupalı havacılık şirketi Airbus, gelişen uçan taksi pazarına yönelik yeni planlarını duyurdu. Şirket, daha önce geliştirdiği uçan taksi modeli CityAirbus’ın yeni nesil versiyonunu tanıttı. Yeni nesil uçan taksinin 2023 yılında ilk uçuşunu yapması planlanıyor.

Airbus, Uçan Taksi CityAirbus’ın Yeni Versiyonunu Sundu
0

Airbus, kentsel hava hareketliliği (UAM) pazarı güçlenmeye başlarken, uçan taksisi CityAirbus için yeni planlarını açıkladı. “Öncü Sürdürülebilir Havacılık” konulu etkinliğinde yapılan açıklamaya göre, tamamen elektrikli olacak yeni nesil CityAirbus, sabit kanatlara, V şeklinde bir kuyruğa ve benzersiz şekilde tasarlanmış dağıtılmış tahrik sisteminin bir parçası olarak sekiz elektrikle çalışan pervane ile donatılacak. Uçan taksi, birden fazla uygulamada sıfır emisyonlu bir uçuşta dört yolcu taşıyacak şekilde tasarlandı.

Airbus Helicopters CEO’su Bruno Even, toplantıda yaptığı açıklamada, “Çevresel ve sosyal kaygıları ele alırken, kentsel hava hareketliliğini şehirlere sürdürülebilir bir şekilde entegre eden tamamen yeni bir pazar yaratma arayışındayız. Airbus, gerçek zorlukların araç teknolojisi ve iş modelleri kadar kentsel entegrasyon, halkın kabulü ve otomatik hava trafiği yönetimi ile ilgili olduğuna inanıyor” dedi.

İlk Uçuşunu 2023 Yılında Gerçekleştirecek.

Airbus’tan yapılan açıklamaya göre, CityAirbus, 80 km menzille uçacak ve 120 km/s seyir hızına ulaşacak şekilde geliştiriliyor, bu da onu çeşitli görevler için büyük şehirlerdeki operasyonlar için mükemmel bir şekilde uygun hale getiriyor. Uçan taksinin ilk uçuşunun 2023 yılında yapılması planlanıyor.

Uçan taksi V şeklinde bir kuyruk tasarımına sahip olacak.

Çok Daha Sessiz Modda Çalışacak.

Ses seviyeleri, bir kentsel görev için önemli bir faktör. Airbus’ın gürültü dostu tasarımlardaki kapsamlı uzmanlığı, CityAirbus’ın ses seviyelerini uçuş sırasında 65 desibelin ve iniş sırasında 70 desibel altına çekiyor.

Uçan taksi, geçiş sırasında hareketli yüzeyler veya eğilen parçalar gerektirmeden, havada asılı kalma ve seyir verimliliği için optimize edildi. CityAirbus NextGen, en yüksek sertifika standartlarını karşılarken, operasyonlarda ve destekte sınıfının en iyi ekonomik performansı sunacak.

Sekiz adet pervaneye sahip olan CityAirbusın ilk uçuşunu 2023 yılında yapması planlanıyor.

Vahana ve CityAirbus Protatip Modelleri 1000 Km Uçtu.

Airbus, uzun yıllara dayanan özel araştırmalardan, inovasyondan, iki elektrikli dikey kalkış-iniş (eVTOL) göstericisinden ve uçakları sertifikalandırma konusundaki onlarca yıllık deneyimden yararlanıyor. Vahana ve CityAirbus prototipleri toplamda 242 uçuş ve yer testinde yaklaşık bin km uçarak önemli bir deneyim kazandırdı.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir