Eurofighter Typhoon Özellikleri Neler?
0

Eurofighter Typhoon gelişmiş özellikleri ile çok rollü savaş uçağı modelleri arasında öne çıkıyor. Avrupa Birliği’nin ortak yapımı olan uçak gelişmiş elektronik sistemi ile birliğin önemli savunma ve harp araçlarından birisi olarak biliniyor.

Eurofighter Typhoon Gelişimi

Eurofighter Typhoon gelişimi açısından 1970’li yıllara kadar dayanıyor. Bu tarihlerde Fransa, Almanya ve İngiltere arasında ECA programı oluşturulmuştur. 1979 yılında ise uzlaşı üyelerinin ihtiyaçları kapsamında ECF programı da kararlaştırılmıştır. Fakat ulusal modellerin geliştirilmesi ve şartnamelerde yaşanan zorluklar kapsamında ECF projesi 1981 yılında iptal edilmiştir.

Daha sonrasında ise Almanya, İngiltere ve İtalya Çok Yönlü Savaş Uçağı ACA programını başlatmıştır. Fakat Almanya ve İtalya’nın bütçe ayırmak için zorluk yaşaması nedeniyle İngiltere programa tek başına devam etmeye karar vermiştir. 1983 yılında ise İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya bu sefer de Geleceğin Avrupalı Savaş Uçağı FEFA projesine adım attı. Proje kapsamında hem kısa mesafede kalkış hem de görüş ötesi özelliklerine sahip olan bir savaş uçağını hayata geçirmek gerekiyordu.

1984 yılında ise Fransa özel operasyonlarda kullanılmak için uçağın gereksinimlerini tekrar belirtti ve bunu FEFA projesinde yineledi. Diğer ülkeler de bu talep kapsamında başka bir EFA programı yaptı. Daha sonra ise Fransa kendi modelini geliştirmek için projeden ayrıldı.

Bu kapsamda 1986 yılında Eurofighter Typhoon modelinin geliştirme projeleri başladı. Eurofighter Typhoon projesi 5 yıl boyunca devam etti ve projeye dahil ülkeler üretim miktarlarını da belirledi. Buna göre; İngiltere 250, Almanya 250, İtalya 165 ve İspanya da 100 modele sahip olacaktı.

Bu geliştirmeler sonucunda Eurofighter Typhoon uçuşu ilk kez 1994 yılında yapıldı ve test uçuşu başarılı şekilde tamamlandı. Ardından ise uçağın geliştirme ve günümüz teknolojilerini uyarlama kısımları sevam etti. Bunun sonucunda projeyi yürüten İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya uçak modellerine sahip oldular. Eurofighter Typhoon bu bakımdan Avrupa Birliği’nin çok rollü savaş uçağı olarak bilinmektedir.

Eurofighter Typhoon Özellikleri

Eurofighter Typhoon özellikleri itibariyle güçlü performans sergilemektedir. Çok amaçlı, çift motorlu ve kanart delta kanatlı yapıya sahip olan modelin kanat alanı 51,2 metrekare, yüklü ağırlığı 16 bin kg, motor gücü 60 kN, yüksek irtifası ise 2495 km olarak belirlenmiştir. Ayrıca top, füze ve bomba taşımaktadır.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir