1. Anasayfa
  2. Uçak Kazaları

Filipinler’de Askeri Uçak Düştü, 45 Kişi Hayatını Kaybetti

Filipinler’de Askeri Uçak Düştü, 45 Kişi Hayatını Kaybetti
0

Filipinler’de talihsiz bir uçak kazası meydana geldi. Ülkenin Güney Sulu bölgesinde orduya ait olan C-130 uçağının düşmesi sonucunda 40 askeri personel ve 5 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi. Aynı zamanda 5 askeri personelin de kayıp olduğunu ifade edildi.

Filipinler’de Trajik Kaza

Uçak kazaları arasında özellikle nakliye uçaklarının düşmesi büyük kayıpların yaşanmasına yol açıyor. Filipin ordusuna bağlı olan, C-130 tipi askeri uçağın ülkenin güneyinde yer alan pisti kaçırdıktan sonra düşerek alev alması sonucunda 45 kişi hayatını kaybetti.

Dün öğlen saatlerinde meydana gelen kazada kullanılan uçak modeli C-130 Hercules tipi nakliye uçağıydı. Silahlı Kuvvetler tarafından yapılan açıklamada kaza kapsamında düşüşün neden kaynaklandığının araştırıldığı ifade edildi.

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da beş askeri personelin de kayıp olduğundan bahsedildi. Savunma Bakanı olan Delfin Lorenzana tarafından yapılan açıklamalarda da arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiği, uçakta üç pilot ve beş mürettebat olmak üzere 92 kişinin olduğu ifade edildi.

Askeri komutan General Cirilito Sobejana tarafından yapılan açıklamada da uçağın düşüşü yerel saat ile 11.30’da meydana geldiği ifade edildi. Basına verdiği demeçte Sobejana kazanın çok trajik olduğunu vurguladı. Ayrıca komutan “Birliklerimizi Güney Mindanao adasına taşırken uçak pisti kaçırdığından yeniden güç kazanmaya çalıştı ama bunun sonucunda maalesef düştü,” dedi.

Uçağın Pisti Kaçırması Ne Demek?

Uçağın pisti kaçırması ya da pas geçmesi pilotların iniş yapacakları piste inişten son anda vazgeçmeleri anlamında kullanılıyor. Genelde güvenlik önlemi olarak yapılan bu durum iniş ile ilgili herhangi bir şüphe olduğunda tercih ediliyor. Yolcu uçakları da özellikle pist koşullarının uygun olmadığı durumlarda pisti pas geçerek yeniden yükselme yaşayarak pistin iniş için uygun koşullara gelmesini sağlıyor.

Söz konusu kazadaki ilk bulgulara göre pistte ya da iniş için meydana gelen sorun yüzünden uçağın pisti kaçırdığı ve daha sonra tekrar havalanmak isterken gerekli manevrayı yapamayarak çakıldığı görülüyor. Bu türden pas geçme olaylarında özellikle etraftaki yapılar, ağaçlar ve yeterli görüş alanının olması büyük önem taşıyor.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir