1. Anasayfa
  2. Uçak Modelleri
Trendlerdeki Yazı

Jet Savaş Uçakları İçin Nesil Ne Anlam Taşıyor? (I)

Jet Savaş Uçakları İçin Nesil Ne Anlam Taşıyor? (I)
0

Jet savaş uçakları tarihsel gelişim aşamasında farklı evrelerden geçtiler. Özellikle jetlerin tanımlanması için nesil ayrımı yapılmaktadır. Birinci, ikinci ve günümüzde beşinci nesle kadar uzanan savaş uçakları zamanla önemli kazanımlar elde ettiler.

Birinci Nesil Jet Savaş Uçakları

Birinci nesil jet savaş uçakları 1940 yılından sonra geliştirilen gerçek anlamda jet ifadesi taşıyan uçaklara denilmektedir. Özellikle ülkelerin hava kuvvetlerine bu dönemde girmeye başlayan jet uçaklar, ses altı hızlarda seyir yapıyordu. Birinci nesil jet savaş uçakları ayrıca benzer dönemlerde üretilen ve hava kuvvetleri tarafından da kullanılan pistonlu modellerden görünüş açısından da yani tasarım bakımından da çok farklı değildi. Dış tasarımlarına bakıldığında farklılık olmasa da mekanik açıdan farklılık taşıyorlardı. Fırlatma koltuğu sistemi ve özellikle tailplane gibi yenilikler bu dönemde görülmeye başlanmıştı. Bu nesilde aynı zamanda makineli tüfek de içeriyordu ve güdümsüz olan mühimmat yaşıyordu. İlk nesle örnek için Sovyet yapımı Mig15 ve Amerikan F-86 modelleri örnek olarak gösterilebilir.

İkinci Nesil Jet Uçakları

İkinci nesil jet savaş uçakları 1950’li yıllarından ortalarından başlayarak 1960’lı yıllara kadar devam eden süreç kapsamında geliştirilen jet uçakları tanımlamak için kullanılmaktadır. Bu uçaklar özellikle Kore Savaşı’nda test edilmiş ve savaş gidişatı üzerinde de önemli etkiler yapmıştır. Ayrıca ülkelerin nükleer alanda gösterdikleri gelişmelere de paralel olarak uçaklarda nükleer mühimmat taşınması gibi projeler de meydana gelmiştir.

F-104
F-104

Alüminyum alaşımın uçaklarda kullanılıyor olması, delta kanatları ve geriye açılan kanatlar bu dönemdeki uçaklarda görülmektedir. Art yakıcılı olan motorların kullanılmalarında ise ses hızını geçmek mümkün olmuştur ki bu durum o döneme göre oldukça önemli bir yenilik olarak öne çıkmıştır. Radarların uçaklarda yaygın olacak bir şekilde kullanılması da bu dönemde başlamıştır. Hava ve hava radarları bu dönem kapsamında jet uçaklarda kullanılmıştır. Güdümlü füzelerin de geliştirilmiş olması ile hava hava füzeleri temel silah olarak kabul görmüştür.

Ayrıca kızılötesi güdümlü füzeler de yine bu dönemde yaygınlık kazanmış ve radar güdümlü füzeler de görülmüştür. Bu uçaklara örnek olarak ise Sovyet yapımı Mig19 ve 21, Amerikan yapımı F-5 ve F104 uçakları verilebilir.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir